Dywan do salonu – o czym należy pamiętać?

Wybierając dywan do salonu chcemy, by służył nam jak najlepiej, zdobiąc nasze wnętrze i czyniąc go wyjątkowym. Dlatego tak ważne jest, by wybór ten dobrze przemyśleć. Pomoże nam w tym kilka prostych zasad, których trzeba przestrzegać, by wybór dywanu do salonu okazał się trafny.

Salon jest pomieszczeniem najczęściej reprezentacyjnym. Zazwyczaj to właśnie tutaj przyjmujemy gości, spędzamy najwięcej czasu z rodziną, nierzadko spożywamy posiłki i odpoczywamy. To wszystko sprawia, że ryzyko zabrudzenia czy zniszczenia dywanu w salonie jest znacznie większe niż np. w sypialni. Powinniśmy pomyśleć o tym, kiedy mamy zamiar zakupić nowy dywan. Niekoniecznie najlepszym rozwiązaniem jest wybór bardzo jasnego dywanu bądź dywanu o bardzo wysokim włosiu. Takie dywany wybierajmy raczej do pomieszczeń mniej eksploatowanych, w których mniejsze jest ryzyko powstania trudnych bądź nawet niemożliwych do usunięcia plam. Najbardziej praktyczne są więc zwykłe dywany o krótkim włosiu, bo te są łatwe do utrzymania w czystości.

Salon jest pomieszczeniem, w którym szczególnie dbamy o wystrój. Może to spowodować, że za jakiś czas zechcemy zmian. Każda zmiana aranżacji sprawia, że powstaje konieczność wymiany dodatków, w tym także dywanu. Najrozsądniej jest więc wybrać dywan, który będzie pasował do każdej aranżacji. Są dywany uniwersalne, jak np. te tradycyjne z orientalnymi motywami, które będą komponowały się z każdym naszym pomysłem.

Dywan w salonie jest elementem nie tylko estetycznym, ale też użytkowym. Jeśli na środku salonu znajduje się stół, przy wyborze dywanu musimy wziąć pod uwagę jego kształt i wielkość. Dywan pod stołem nie powinien być od niego mniejszy i raczej nie powinien być w innym kształcie. Czyli np. jeśli stół jest owalny, to najlepiej będzie się prezentował na dywanie, który też jest owalny. Takie szczegóły sprawiają, że cała aranżacja wydaje się nam harmonijną, spójną całością.

Read Previous

Dywany Dywilan w nowoczesnych wnętrzach

Read Next

Przytulna prostota – przegląd dywanów nowoczesnych