Jak właściwie dobrać kształt i rozmiar dywanu do wnętrza?

Dawniej wybór dywanów był mocno ograniczony. Nie zastanawialiśmy się właściwie zbytnio jaki dywan wybrać, a już na pewno nie było wątpliwości co do kształtu. Dzisiaj jednak oferta sklepów jest naprawdę szeroka, asortyment się rozrasta, a moda zmienia się jak w kalejdoskopie. Dostępne są dywany kwadratowe, prostokątne i okrągłe. W jaki sposób dobrać kształt i wielkość dywanu, by pasował do wnętrza?

Wielkość dywanu jest kwestią istotną z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim warto podkreślić, że im większy będzie dywan, tym większą powierzchnię podłogi zajmie, a co za tym idzie, mniej podłogi będzie widoczne. Czasem nam to odpowiada, czasem jednak chcemy wyeksponować piękny parkiet czy drewnianą podłogę. Wówczas najczęściej decydujemy się na dywan mniejszy, umieszczony w centralnej części pokoju. O ile w większych pomieszczeniach wybór jest w zasadzie dowolny, o tyle w pomieszczeniach niewielkich nie będzie to najlepszym pomysłem. Na dużym metrażu mały dywan na środku będzie się dobrze prezentował, ale w małym salonie jeszcze mniejszy dywanik nie da nam dobrego efektu wizualnego.

Wybierając dywan, musimy wziąć pod uwagę miejsce, w jakim zostanie on położony. Jeśli na przykład będzie znajdował się pod stołem, nie powinien być mniejszy od niego. Brzegi dywanu powinny wystawać jakieś 50/60 cm poza obrys stołu. To tworzy dobry efekt wizualny, bo wszystkie nogi krzesła stoją wtedy na dywanie. Poza tym, niezalecane jest łączenie dwóch różnych kształtów, np. prostokątny dywan pod okrągłym stołem lub odwrotnie. W ten sposób możemy niechcący uzyskać efekt nieładu i chaosu, a przecież tego wolimy uniknąć.

Dywany owszem, dostępne są w przeróżnych wersjach, jednak ich wybór nie powinien być kwestią przypadku czy chwilowej euforii, ale powinien być przemyślany. Jeśli chcemy stworzyć komfortowy salon, połóżmy na podłodze duży dywan, który pokryje większość zimnej podłogi. Jeśli zależy nam na stylu, a salon jest dużych rozmiarów, możemy zdecydować się na trochę mniejszy dywan położony w centralnej części pokoju. Możemy też połączyć kilka mniejszych dywanów, oddzielając od siebie w ten sposób pewne strefy.

Atrakcyjną ofertę dywanów znajdziesz w sklepie internetowym Dywany Witek.

Read Previous

Poznaj fenomen popularnych włochaczy

Read Next

Dywan dla przedszkolaka