Jaki rozmiar dywanu będzie najlepszy do małego pokoju dziecięcego?

Dobór dywanu do małego pokoju dziecięcego może być nie lada wyzwaniem. Z jednej strony, chcemy, by był praktyczny i bezpieczny dla dziecka, z drugiej zaś, aby wpisywał się w estetykę pomieszczenia. Wybranie odpowiedniego rozmiaru dywanu ma w tym kluczowe znaczenie. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak podejść do tego zadania, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i stworzyć przytulny kącik dla dziecka.

Zrozumienie wymiarów pokoju

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, należy dokładnie zmierzyć pokój dziecięcy, uwzględniając miejsce zajmowane przez meble. Ważne jest, aby znać maksymalny dostępny obszar, na którym dywan mógłby zostać rozmieszczony, a także zdecydować, która część pokoju powinna zostać nim pokryta.

Zasady wyboru rozmiaru dywanu

1. Proporcje są kluczowe

W małym pokoju dziecięcym należy unikać dywanów zajmujących całą powierzchnię podłogi. Lepiej wybrać mniejszy rozmiar, który podkreśli wydzieloną strefę – na przykład przestrzeń do zabawy czy miejsce relaksu obok łóżeczka.

2. Tworzenie stref

Mały pokój często pełni wiele funkcji – jest i sypialnią, i miejscem zabaw. Mały dywan o interesującym wzorze może stanowić świetną „arenę” do zabawy, nie zaburzając funkcjonowania reszty pokoju.

3. Zachowanie wolnej przestrzeni

Pamiętaj, by pozostawić trochę wolnej, niepokrytej dywanem przestrzeni przy ścianach (około 20-30 cm). Sprawia to, że pokój wydaje się większy oraz ułatwia utrzymanie czystości.

Materiał i bezpieczeństwo

Prócz rozmiaru, warto zwrócić uwagę na materiał i bezpieczeństwo dywanu. W pokoju dziecięcym preferowane są dywany syntetyczne, które są łatwe do czyszczenia i antyalergiczne. Ważne jest także bezpieczeństwo i stabilizacja dywanów na podłodze. Jeżeli dywan nie posiada antypoślizgowego spodu, to warto pod niego zastosować matę antypoślizgową.

Wybierając dywan do małego pokoju dziecięcego, należy skupić się na proporcjach i funkcjonalności. Odpowiedni rozmiar nie tylko uniknie wrażenia przytłoczenia przestrzeni, ale też może pomóc w optycznym powiększeniu pokoju oraz uczynieniu go bardziej funkcjonalnym i przytulnym.

Read Previous

Tradycyjne dywany w kontraście z nowoczesnymi meblami – jak to zrobić?