Materiały, z jakich wykonywane są dywany

Różnorodność dywanów, jakie dostępne są obecnie na rynku jest naprawdę imponująca. Klient może dowolnie wybierać pomiędzy różnymi barwami, motywami, wzorami, a także między różnymi materiałami. Jakie materiały stosuje się do produkcji dywanów?

Najprostszy podział materiałów, jaki możemy przyjąć to podział na materiały naturalne i sztuczne. Do tej pierwszej grupy zaliczamy przede wszystkim dywany wełniane, dywany jedwabne, a także dywany skórzane. Druga grupa dywanów obejmuje dywany syntetyczne, tworzone z polipropylenu, poliestru, lub akrylu, a także mieszanek tych tworzyw. Dywany naturalne i sztuczne różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale także właściwościami.

Dywany naturalne są przede wszystkim ekologiczne, wytrzymałe i niezwykle trwałe. Najczęściej decydujemy się na dywany wełniane, które mają właściwości antyelektrostatyczne, nie odkształcają się i przez bardzo długi czas zachowują piękny wygląd. Nie ulega jednak wątpliwości, że wełniane dywany nie są tanie.

Dywany tworzone z materiałów syntetycznych nie są już tak wytrzymałe, ale za to są znacznie tańsze. Są dostępne w niemal nieograniczonej palecie kolorów, wzorów i motywów. Dywany sztuczne goszczą w naszych domach częściej niż te naturalne głównie z racji ceny. Niektórzy dodatkowo mają alergie na materiały naturalne, np. na wełnę, więc wówczas wybór oczywiście pada na materiały syntetyczne.

Dywany naturalne wciąż kojarzone są z pewnym luksusem i ekskluzywnością, jednak obecnie ceny nie są aż tak bardzo niedostępne dla przeciętnego klienta. Wielu z nich mimo wszystko decyduje się na dywan naturalny, bo jest to inwestycja na długie lata użytkowania. Dywan naturalny jest łatwy w pielęgnacji i przez długie lata cieszy nas swoim pięknym wyglądem.

Read Previous

Dywilan łączy nowoczesność z tradycją

Read Next

Dywany orientalne w nowoczesnym wnętrzu