Nowoczesne dywany do salonu – przegląd propozycji

Salon jest centralnym punktem większości mieszkań. Staramy się, by był przytulny, harmonijny i stylowy. Jaki dywan wybrać do wnętrza nowoczesnego?

Stylistyka nowoczesna kojarzy nam się z monochromatyzmem i szarościami. Rzeczywiście, szarości wciąż nie wychodzą z mody. Obecnie bardzo modnym dywanem jest dywan w stylu industrialnym, zachowany w szarościach z delikatnymi, ale wyraźnymi przetarciami na brzegach. Taki dywan przywołuje nam na myśl surową betonową czy kamienną podłogę, wnętrze jakiejś fabryki, a więc esencję stylu industrialnego. Modne są też dywany tego typu z delikatnymi regularnymi liniami, będącymi wyrazem matematycznego myślenia, ułożonej koncepcji.

Z mody ciągle nie wychodzi styl skandynawski, inaczej zwany scandi. Dywany zachowane w tej stylistyce najczęściej przedstawiają bardzo proste motywy geometryczne, linie, powtarzające się kształty w monochromatycznym wydaniu. Mimo chłodnych barw i dość surowego wyglądu, taki dywan stwarza klimat harmonii, dający nam poczucie bezpieczeństwa i porządku, a przecież w takim salonie odpoczywa się najlepiej.

Od dłuższego już czasu zauważyć możemy niesłabnące zainteresowanie sztuką ludową i rękodziełem. Dotyczy to również dywanów, które często tkane są z naturalnych materiałów, bez użycia mechanicznych narzędzi, a jedynie za pomocą pracy rąk. Takie dywany są oczywiście droższe od dywanów syntetycznych tworzonych maszynowo, jednak ich jakości i piękna nie da się porównać. Dywany naturalne najczęściej zachowane są w naturalnej kolorystyce, w odcieniach beżu, ecru, brązu czy bieli. Wiele modeli posiada bardzo wyrazisty splot, który dodaje dywanowi uroku. Takie dywany świetnie prezentują się w zestawieniu z roślinami i drewnem.

Nowoczesne wnętrze często przełamywane jest klasycznym dywanem. Nikt nie powiedział, że w nowoczesnym wnętrzu minimalistycznym nie możemy zastosować dywanu o tureckim wydźwięku, z klasyczną rozetą na środku. Jeśli chcemy uzyskać symbiozę tradycji z nowoczesnością, takie rozwiązanie będzie świetnym pomysłem.