Jak utrzymać dywan w czystości?

Dywan jest bardzo istotnym elementem każdego wnętrza. Szczególnie jednak w pomieszczeniach przechodnich czy w salonie, gdzie spędzamy najwięcej czasu, dywan narażony jest na największe zabrudzenia i zniszczenie. Jak utrzymać dywan w czystości przez długi czas?

Dywan, w szczególności w pokoju dziecięcym musi być czyszczony często i skrupulatnie. W dywanie, pomiędzy runem czai się wiele groźnych dla zdrowia bakterii, które musimy usuwać. Poza tym estetyczny dywan to czysty dywan. Utrzymanie go w czystości nie zawsze jest proste. Po jakimś czasie użytkowania dywanu możemy spotkać się z wyblaknięciem koloru, odbarwieniami czy plamami. Już w chwili kupna dywanu powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dany dywan należy czyścić.

Oczywiste jest, że najbardziej narażone na zabrudzenia są dywany monochromatyczne w jasnych kolorach. Nie oznacza to jednak, że na ciemnych dywanach nie widać śmieci, a wręcz przeciwnie, może plamy są miej widoczne, ale doskonale widać na nim drobne okruchy, co może być bardzo irytujące.

Długie runo dywanu jest również czynnikiem utrudniającym utrzymanie dywanu w czystości. Jeśli więc szukamy dywanu do salonu czy do pokoju dziecięcego, rozsądniej będzie zdecydować się na dywan o krótkim włosiu, który wystarczy odkurzyć i od czasu do czasu wyczyścić powszechnie dostępnymi środkami.

Podstawową zasadą przy utrzymaniu dywanu w idealnej czystości jest usuwanie wszelkich plam na bieżąco. Jeśli nastąpi jakaś przykra przygoda, plamę należy od razu usunąć i nie dopuścić do jej zaschnięcia, bo później usunięcie jest znacznie trudniejsze, a czasami nawet niemożliwe. Bardzo istotne jest również częste odkurzanie dywanów, by pozbyć się powbijanych w dywan drobnych okruchów i kurzu. Jeśli będziemy czyścić dywan regularnie i starannie, z pewnością przez długi czas zachowa on swój piękny wygląd i nie rozczaruje nas odbarwieniami, które zniszczą jego wygląd.