Wybór dywanu do przestronnego salonu

Przestronny salon daje nam ogromne możliwości aranżacyjne. Tyczy się to zarówno kwestii doboru odpowiednich mebli, jak i wyboru dodatków, np. dywanu. Jaki dywan sprawdzi się najlepiej w przestronnym salonie?

Duży metraż daje nam pełną dowolność, jeśli chodzi o kolory, faktury czy wzory. Gdybyśmy szukali dywanu do pomieszczenia niewielkiego, raczej nie zdecydowalibyśmy się na ciemne kolory lub bardzo wzorzyste dywany. Takie rozwiązania optycznie pomniejszają wnętrze, czyniąc je nieco przytłaczającym. Jeśli jednak nasz salon ma dużą powierzchnię, możemy postawić na dowolny kolor, także ten ciemniejszy. Ciemne dywany są praktyczne, bo łatwiej jest zachować ich piękny wygląd na długi czas. Są też eleganckie, świetnie sprawdzają się w klasycznym salonach.

Duży pokój to możliwości nie tylko, jeśli chodzi o kolor czy fakturę dywanu, ale także jego kształt i rozmiar, Wiele zależy od tego, czy chcemy wyeksponować podłogę, czy raczej ją zakryć. Jeśli podłoga jest zadbana, możemy postawić na dywan mniejszy, umiejscowiony w centralnej części salonu. Świetnie w takiej roli sprawdzają się tradycyjne dywany orientalne, których bogate zdobnictwo zadziwia i przyciąga wzrok. Podobnie sprawa ma się z dywanami wełnianymi, które z każdego salonu zrobią przytulny kąt pełen harmonii i spokoju.

W zależności od tego, jaki efekt chcielibyśmy uzyskać, możemy stawiać na zupełnie różnorodne rozwiązania. Nowoczesny, minimalistyczny salon dobrze zestawi się z dywanem monochromatycznym, idealnym w swojej prostocie. Salon loftowy, industrialny świetnie zaprezentuje się z dywanem imitującym np. beton czy kamień. Wszystko zależy od stylistyki całego wnętrza. Jeśli zastosujemy dywan ciemny, bardzo wzorzysty, musimy liczyć się z tym, że powierzchnia salonu optycznie się zmniejszy, jednak przy dużym metrażu nie powinno mieć to zbyt wielkiego znaczenia.

Do dużego salonu dobrze sprawdzają się dywany tworzone z naturalnych materiałów – np. ze skóry czy wełny. Ich cena jest oczywiście o wyższa niż w przypadku dywanów syntetycznych, ale nie ulega wątpliwości, że jest to inwestycja na lata, a więc całkowicie się opłaca.

Read Previous

Orientalne dywany – dlaczego warte są swojej ceny?

Read Next

Poznaj kolekcję dywanów shaggy