Wybór odpowiedniego koloru dywanu

Wybierając dywan do wnętrza, zastanawiamy się, czy wybrać model naturalny, czy syntetyczny, prostokątny, czy okrągły, z runem wysokim czy niskim. To jednak, co rzuca się w oczy na samym początku jest kolor. Jaki kolor dywanu sprawdzi się najlepiej w Twoim wnętrzu?

Mówiąc o idealnym kolorze dywanu, warto byłoby zagłębić się w psychologię koloru. Wiemy przecież, że kolory żywe dodają energii, stonowane wyciszają. Kolor zielony to kolor nadziei, pozwala się zrelaksować. Kolor czerwony podgrzewa atmosferę. Wiemy to wszystko, jednak często zapominamy o tym podczas wyboru dywanu. Niesłusznie, bo psychologia koloru również tutaj ma swoje zastosowanie.

Wybierając kolor dywanu, warto zwrócić uwagę na metraż wnętrza. Jeśli dywan będzie położony we wnętrzu przestronnym, mamy duże pole do popisu. Jaki dywan byśmy nie wybrali, i tak będzie wyglądał dobrze. Jeśli jednak metraż wnętrza jest niewielki, a my mimo wszystko postawimy na ciemny dywan, optycznie zmniejszymy wnętrze. Zasadą jest, że kolory jasne dodają przestrzeni i wizualnie powiększają wnętrze, ciemne odwrotnie – zmniejszają wnętrze. Warto o tym pamiętać, wybierają dywany do naszego mieszkania.

Kolor dywanu zawsze powinien ściśle współgrać z całą stylistyką wnętrza. Nie powinien stanowić przypadku. Jeśli szukamy dywanu do wnętrza monochromatycznego, zachowanego np. w modnych obecnie szarościach, możesz postawić albo na dopełnienie stylistyki i wybór dywanu w ciekawym odcieniu szarości czy bieli, albo zdecydować się na ożywienie wnętrza, przełamując minimalistyczną stylistykę ostrym kontrastem – np. dywanem w czerwonym kolorze.

Kolor dywanu na niebagatelne znaczenie w naszym odbiorze całego wnętrza. Za jego pomocą możemy stworzyć twórczą przestrzeń, miejsce do odpoczynku i wyciszenia czy pokój dziecięcy. Pamiętaj jeszcze o jednej, bardzo prozaicznej rzeczy – im jaśniejszy kolor dywanu, tym trudniejsze będzie jego utrzymanie w czystości. Jeśli marzysz o białym lub kremowym dywanie, połóż go w sypialni, niekoniecznie w mocno eksploatowanym salonie.

Read Previous

Dywan do tradycyjnego wnętrza

Read Next

Orientalne dywany – dlaczego warte są swojej ceny?